Nezařazené

Domácí Nezařazené

Rozjíždí se další ročník ADHR

0

V pátek 29. května proběhne tisková konference k zahájení dalšího ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku 2020 (anketa, ADHR). Jde o jubilejní 10. ročník, který bude mimořádný nejen díky jeho kulatému výročí, ale zejména z důvodu současného stavu, kterým všichni procházíme. Toto období přineslo také mimořádné skutky a aktivity dobrovolných hasičů, které se promítnou i do přihlašovaných příběhů jednotek a sborů.

S ohledem na posun zahájení ADHR je možné elektronicky vyplněné přihlášky zasílat až do 25. července. Finalisté získají finanční a věcné dary na podporu jejich činnosti a nákup nového hasičského vybavení. Během uplynulých ročníků bylo dobrovolným hasičům za jejich profesionálně provedené zásahy a preventivní činnost díky partnerům ankety poskytnuto téměř 19 milionů korun. Na jednotky a sbory s největším počtem hlasů čeká speciální ocenění v podobě skleněné zásahové helmy v životní velikosti. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v listopadu za účasti patronů Ilony Csákové, Ondřeje Vetchého a Petra Rychlého a přítomnosti kamer České televize.

Tiskovku můžete sledovat živě v pátek 29.května 2020 od 10 hodin

Elektronický formulář a pravidla najdete na internetových stránkách www.adhr.cz. Jednotlivé přihlášky vyhodnotí odborná komise. Současně se zahájením probíhá také roadshow s Rádiem Impuls. Generálními partnery letošního 10. ročníku ankety jsou společnost GasNet, s.r.o. „Hasiči i v posledních dnech a týdnech prokázali svoji nezastupitelnou roli při pomoci veřejnosti. My je potkáváme zejména při obnovování dodávek plynu a spolupráce s nimi si velmi vážíme. Jsme hrdí na to, že už deset let můžeme prostřednictvím ankety vyjádřit náš respekt k jejich každodenní obětavé práci,“ uvedl zástupce generálního partnera ankety Pavel Káčer, ředitel provozu společnosti GasNet a člen odborné poroty.

Dlouholetými podporovateli dobrovolných hasičů a hlavními partnery ankety jsou společnosti Net4Gas, Lesy ČR, ČEZ, Ford Motor Company a DCom. Partnerskou strukturu naplňují společnosti E-On, GINA, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra Požární bezpečnost, Techsport, Teleskopické stožáry, ČEPS, Patrol a Rescop a Vinařství Prokeš. Novými partnery se staly společnosti Husgvarna a Medsol.

Spolupráci s dobrovolnými hasiči si pochvaluje i Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS a člen odborné poroty, který zmínil: „Při zajištění bezpečné přepravy zemního plynu jsou právě hasiči našimi významnými partnery. Jak potvrdily také uplynulé týdny, je jejich role nepostradatelná pro celou společnost. Podporou ankety tak chceme opakovaně vyjádřit hasičům naše poděkování a uznání“.

„Vedle ocenění dobrovolných hasičů si naše poděkování zaslouží právě partneři ankety. Současná nelehká doba ukázala, že je rychlá finanční a věcná podpora činností dobrovolných hasičů velmi důležitá k poskytnutí potřebné pomoci. Také díky nim budeme moci i v letošním mimořádném roce ocenit dalších 15 nejprofesionálněji provedených zásahů JSDHO a 15 příkladných a motivačních akcí SDH,“ zdůraznil generální ředitel HZS ČR genpor. Ing. Drahoslav Ryba, který je současně předsedou odborné poroty.

Místopředsedou odborné poroty je brig. gen. Mgr. Bc. Slavomír Bell, MSc., MBA, náměstek generálního ředitele HZS ČR. Dalšími členy jsou tři zástupci HZS ČR, dále zástupci Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, České hasičské jednoty, Moravské hasičské jednoty, dva zmínění zástupci partnerů a zástupce pořadatele, kterým je spolek Svatého Floriána – Dobrovolní hasiči roku.

Banner_1_JPG

3, 2, 1 … Sezóna se přeci jen rozbíhá

0

Na základě Harmonogramu uvolnění podnikatelských a dalších činností, který Vláda ČR schválila na mimořádném jednání ve čtvrtek 30. dubna 2020, se Vedení SH ČMS 12. května 2020 usneslo na rozvolnění přijatých opatření ze dne 29. března 2020.

Tím, které hasičská veřejnost asi očekává nejvíce je to, že ve všech kategoriích, tj. dospělých, dětí i dorostu je možné od 12. května 2020 konat soutěže pohárové, soutěže regionálních lig i jiné soutěže.

Nezapomeňte však na to, že všechny akce nesmí být v rozporu s jakýmkoliv aktuálním nařízením Vlády ČR, ministerstev či příslušných krizových štábů.
To znamená, že hromadné akce včetně těch ve vnitřních prostorách jsou povoleny od 11. května nejvýše pro 100 osob, od 25. května nejvýše pro 300 osob a pokud bude epidemie dál pod kontrolou, kapacita se od 8. června zvýší na 500 lidí a od 22. června na 1000.

Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a u vstupu poskytnou pořadatelé návštěvníkům dezinfekci. Velké společenské nebo sportovní akce byly zakázány, protože podle epidemiologů spolu s cestováním do zahraničí představovaly největší riziko šíření nákazy mezi lidmi.

Banner_1_JPG

Organizovaný trénink a hromadné akce

Organizovaný trénink profesionálních i amatérských sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti s účastí nejvýše ve stejný čas 300 osob s možností využití zázemí, stejně jako při hromadných akcích ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše ve stejný čas 300 osob musí splňovat další podmínky.
Vzdálenost mezi sportovci a ostatními osobami bude zachovávána nejméně 2 metry.
Sportovci v době tréninku nebo zápasu nejsou povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének.
Na sportovišti musí být k dispozici nádoba s dezinfekčním prostředkem na dezinfekci rukou.
Po skončení tréninku provést pravidelnou dezinfekce všech použitých tréninkových pomůcek.
Využívání šaten a sprch je možné za splnění specifických podmínek.

V případě záchodů je nutné zabezpečit provádění zvýšených hygienických opatření, zejména dezinfekce rukou, ale také míst, kterých se běžně dotýkají ruce. Úklid toalet by měl být prováděn nejlépe každou hodinu. Zajistěte, aby na toaletách byl vždy dostupný toaletní papír, a v prostorách pro umývání rukou, aby byly dostupné papírové utěrky či ubrousky a možnost dezinfekce rukou
litovel-hasicska11
Občerstvení

Takovéto akce nejsou ale jen o závodění. Většinou jsou hasičské akce spojené i s prodejem různého občerstvení, takže zde platí i ustanovení podobná provozům stravovacích zařízení.
U vstupu do stravovacího zařízení i na zahrádku musí být pro hosty dezinfekce na ruce. Před usazením nové skupiny hostů je personál povinen dezinfikovat stůl a židle. Provozovatelé musí bránit shromažďování lidí a dohlížet na dodržování povinného odstupu. Zákazníci na zahrádkách v restauracích od sebe musí sedět nejméně s odstupy 1,5 metru, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti.
Pokud je to možné, odstup by měla dodržovat i obsluha.
Nošení roušek obsluhujícím personálem je povinné.
Dbejte na zvýšenou frekvenci úklidu a sanitaci prostor pro zákazníky.

Každopádně alespoň na částečný rozjezd sezóny se všichni těší, ale je potřeba sledovat aktuální vládní nařízení a řídit se jimi.

Tento příspěvek nemá za účel vyjmenovat konkrétní opatření. Ty si musí dohledat každý organizátor akce a ověřit si jejich aktuálnost. Pouze jsme chtěli upozornit na to, že život se nezastavil, jedeme dál, jen musíme používat hlavu a rozum. Určitě nikdo z nás si nechce přivézt z víkendových pohodových závodů zdravotní komplikace místo medailí.

Deset let vysíláme pro vás – Rok 2013

0

V roce 2013 obsahovala nabídka světových akcí jednu lahůdku navíc, a to hasičskou olympiádu CTIF, kterou hostilo francouzské městečko Mulhause. Pro české barvy to byly medailové žně, hlavně zásluhou dobrovolných hasičů, ve všech kategoriích.

Další významnou akcí bylo MS v jihokorejském Jin-ju, kde získal Kuba Pěkný stříbro ve dvojboji. Bohužel na tuto cestu jsme nesehnali peníze a ani se nám nepodařilo dostat do oficiální výpravy, takže obrazových materiálů je poskrovnu. Něco málo obrázků nám poskytnul Kuba Arvai.


Banner_1_JPG

Zlaté opojení si vychutnali i dorostenci na MS v Podolsku. Poprvé v historii se některý z českých hasičských týmů stal světovými šampiny. A sláva to byla veliká…

Na MS juniorů do ruské Jaroslavle jsme vyslali našeho spolupracovníka Pavla Straku, který na svůj výjezd vzpomíná takto: „Byla to moje první zahraniční mise v barvách FireTV. Během příprav to již dlouho dopředu znamenalo vyřídit si cestovní pas a vízum do Ruska. Týden před odjezdem se ale zjistilo, že při cestě vlakem, bude potřeba i tranzitní vízum do Běloruska. Naštěstí se všechno stihlo a zbývalo zabalit všechny potřebné věci, což u mě, jako reportéra výpravy, obnášelo dvě videokamery, fotoaparát a drobný materiál jako stativy, nabíječky a podobně.

Příjezd do Moskvy byl skvostný. Už předměstí Moskvy nás vítalo velkými mrakodrapy. A to množství lidí všude. Je tam vidět obrovský rozdíl mezi bohatstvím a chudobou. Ubytování v hotelu bych srovnal s takovou zanedbanější ubytovnou někde u nás. Například sociální zázemí tam bylo hodně staromódní. Cesta autobusem po ruských dálnicích bylo také něco neuvěřitelného, je to úplně jiný svět. Když vás osobák nemůže předjet vlevo, zkusí to zprava, jedním kolem v krajnici.

Celé mistrovství jsem si s klukama užíval stejně jako oni. I ty medaile jsme nakonec nějaké přivezli. David Dopirák urval stříbro na stovce, když ve finále málem spadl z kladiny a v celkovém hodnocení naše družstvo obsadilo bronzovou příčku. Velkým zážitkem byla návštěva místní diskotéky, kam nás nejdříve nechtěli pustit. Nakonec naše dvě průvodkyně vysvětlily ostraze, o koho se jedná, a už jsme byli uvnitř. Rusové umějí asi dobře jen vodku, protože to pivo co jsme si na té diskotéce koupili, se vůbec nedalo pít a to přišlo v přepočtu jedno na 120 Kč. Jízda taxíkem zpět na hotel to byl taky dobrej rachot. On to asi ani nebyl taxál. Stálo tam nějaký auto. Kluci se zeptali borce uvnitř, jestli by nás neodvezl na hotel. Borec řekl, že „Da“ a už jsme jeli. Vůbec se toho nebál, protože chvílemi, když se člověk kouknul na tachometr, na něm, upozorňuju, že ve městě, 120km/h. No co byste nechtěli za 100 rublů. Další zvláštní věcí v Jaroslavli byla strašně krátká noc. Šli jsme spát a za chvíli už zase svítalo. Ale to je asi tím, že Jaroslavl je hodně na severu. Za ten týden jsme si na to zvykli.

Poslední den před odjezdem se rozjela taková malá směnárna, každý chtěl něco vyměnit s ostatními účastníky šampionátu. I mě se podařilo směnit alespoň kšiltovku. Je podepsaná vlastnoručně od Vladimíra Sidorenka a mám ji dodnes.

Jsem rád, že jsem dostal od FireTV tu možnost cestovat s bezva partou sportovců tak daleko od domova.“

11733123_0 131 1920 1170_1000x541_80_0_0_916dd0c48ddf4de2d2ff3b1c6759dff9

Mše k uctění památky hasičů, kteří zemřeli ve službě

0

U příležitosti svátku svatého Floriána proběhne dnes mše ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na pražských Hradčanech na památku hasičů, kteří zemřeli ve službě. Hasiči jejím prostřednictvím zároveň chtějí poděkovat všem, kteří se zapojili do nynějších opatření proti šíření koronaviru. Mši v den svátku patrona hasičů svatého Floriána povede od 18:00 kardinál Dominik Duka. Bohoslužby se mohou konat zatím jen v omezeném počtu věřících, proto pro Vás zajišťujeme její stream

Banner_1_JPG

Deset let vysíláme pro vás – Rok 2011

0

Ani si to člověk neuvědomí, ale naše videa, reporty a fotogalerie provází hasiče už více jak deset let. Dnes, v „době koronavirové“, kdy většina lidí musí sedět doma a veškeré společné aktivity jsou téměř na nule, je čas na to, dát do pořádku archivy a sem tam nám z nich vypadne i něco zajímavého. Bohužel spousta materiálů do roku 2013, kdy jsme ještě fungovali pod starou značkou, se nenávratně ztratila. Až od vzniku FireTV se snažíme všechny data poctivě zachovat.

Tak se pojďme společně projít historií o deset let zpátky a zavzpomínat na různé světové akce, u kterých jsme mohli být. Na rok 2011 vzpomíná Karel Švéda.

„Úplně poprvé jsem se dostal na velkou zahraniční akci s dorosteneckou reprezentací, která právě začínala. A hned napoprvé přímo do mekky požárního sportu – ruského Petrohradu. Premiéra to byla úspěšná a naši kluci přivezli tři individuální medaile, z nichž nejcennější bylo zlato Honzy Gáška v běhu na 100 metrů překážek mladších dorostenců. Z téhle party prakticky zůstal už jen jediný pamětník – Martin Lidmila.

První zahraniční přenos byl tak trochu PUNK. Bylo to Mistrovství světa, které v roce 2011 probíhalo v Cottbusu. Rozhodnutí o odjezdu do Německa padlo ve středu večer, když závod na věžích začínal v pátek kolem poledne. Během čtvrtka jsme si vyřídili dovolenou, sehnali dodávku, vypůjčili přenosovou techniku, s německými pořadateli domluvili internetové připojení (v roce 2011 nic jednoduchého – internet přes telefonní linku v kanceláři ředitele stadionu) a v pátek ráno, ve čtyřech lidech vyrazili. Nějaké ubytování, stravování a další věci jsme neřešili. Však na to stejně ani nebude čas :)

Spaní jsme nakonec zvládli v dodávce a pod širákem, hygienu v hotelu závodníků, kam nás propašovali kluci z repre, a nějaký ten „wurst und bier“ nám občas přinesli „kameraden aus Cottbus“, neboli kolegové hasiči z technické čety, výměnou za naše tričko. Mimochodem jedno z nich dostal i Vladimir Sidorenko a dodnes jej má ve své sbírce, jak mi při posledním setkání ve Varně loni na podzim potvrdil.

Nakonec to byl asi můj nejsilnější zážitek. Bohužel záznamy se nezachovaly, tak vzpomeneme sestřihem od našich německých kolegů.“

Banner_1_JPG

Výsledky 2011

Karel Švéda

Start sezóny 2020 v nedohlednu

0

Vzhledem k současné situaci v ČR zveřejňujeme OPATŘENÍ, které schválilo Vedení SH ČMS dne 29. 3. 2020. Platnost OPATŘENÍ je od 1. 4. 2020.
Slámečka
Vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěli bychom využít této příležitosti a vašim prostřednictvím poděkovat všem členům SDH a členům jednotek za jejich aktivní činnost vtéto nelehké krizové situaci a za součinnost, kterou poskytujete na případné výzvy starostů obcí, městysů a měst. Vedení SH ČMS si vysoce váží pomoci dobrovolných hasičů spoluobčanům v této tíživé situaci, především seniorům a nemocným.

Buďme nadále vzájmu ochrany svého zdraví opatrní ve svém konání, buďme příkladně disciplinovaní, buďme nadále solidární k druhým, respektujme mimořádná opatření a nařízení centrálních i regionálních samospráv a krizových štábů. Vedení SH ČMS Vám přeje pevné zdraví a těší se na spolupráci, pokud možno brzy, v lepších časech.

V této krizové situaci přeji všem hlavně zdraví, těším se na brzké shledání

Jan Slámečka, starosta

NAŠE SOCIÁLNÍ SÍTĚ

20,174FanoušciLike
6,006FollowersOdebírat
89FollowersOdebírat
0OdběrateléOdebírat

INSTAGRAM FIRETV