REKORDNÍ VÝKONY V POŽÁRNÍM SPORTU

Požární sport se asi nejvíc podobá atletice. A v té jde nejen o umístění, medaile, ale taky o překonání sede sama, svého limitu, maxima. Říká se tomu rekord. Někdo drží rekord světový, někdo národní a každý ze závodníků má také svůj vlastní rekord – rekord osobní. A tyhle rekordy se většinou evidují, aby i další závodníci ( nebo někdy i generace závodníků ) měli možnost srovnat svou výkonnost se závodníky, s nimiž se na dráze potkat nemohli.

V české republice evidujeme rekordy na stovce, věži, štafetě a požárním útoku, ovšem pouze v kategorii dospělých. U nás v redakci si myslíme, že je to škoda a tak jsme zapátrali po historických výsledkových listinách mistrovství světa dorostu, kterých se naši reprezentanti pravidelně účastní od roku 2011, dále jsme prošli výsledkové listiny Českého poháru, který se podle dnešních dorosteneckých kategorií běhá od roku 2012, ale také závodů mistrovství republiky dorostu a mezinárodních dorosteneckých závodů.

Výsledkem je poměrně ucelený přehled nejlepších dorosteneckých výkonů za posledních sedm let. Protože se nejedná o oficální dokument, vyhýbáme se tedy slovu „REKORD“.

286480_1983462746007_3614269_o

Dali jsme si práci a pokusili se vytáhnout nejlepší výkony v požárním sportu ve srovnání světových a českých závodníků. Byla to práce zajímavá a náročná, protože například rekordy v mládežnických kategoriích se v České republice oficiálně neevidují, takže jsme vzali v potaz výsledky našich závodníků na akcích Českého poháru, Mistrovstvích České republiky, mezinárodních závodech a Mistrovstvích světa.

Tak se na to pojďme společně podívat. Začneme týmovými disciplínami, kde jsou naši světovou špičkou a srovnání je téměř nemožné, protože například požární útoky se na MS běhají se stříkačkami FOX a savicové šroubení je uzpůsobeno na DIN spojky.

POŽÁRNÍ ÚTOK

WR: Muži – 25,14 – Česká republika – MS Antalya 2011

WR: Junioři – 26,65 – Česká republika – MSJ Svitavy 2014

ČR: Muži – 20,83 – HZS Moravskoslezského kraje – krajská soutěž v PS – Přerov 2013 (Se stříkačkou české výroby a přetlakovým ventilem)

WR: Ženy – 24,51 – Rusko – MS Skt.Petersburg 2015

WR: Juniorky – 25,33 – Bělorusko – MSJ Grodno 2015

ČR: Ženy – 24,34 – SDH Michálkovice – krajská soutěž v PS – Ostrava 2014

V dorosteneckých kategoriích je srovnání v podstatě nemožné, protože útok se běží pouze v šesti lidech, vzadu je jen jedna savice a proudaři běží k terčům pouze s jedním “céčkem“

WR: Dorostenci – 18,48 – Česká republika – MSJ Grodno 2015

WR: Dorostenky – 19,53 – Bělorusko – MSJ Grodno 2015

ČR: Dorostenky – 21,72 – Česká republika – MSJ Svitavy 2014

Block title

EDITOR PICKS