Podobně jako mužská reprezentace se do Saratova chystá i družstvo žen. Ty budou mít opět medailové ambice. Na naše otázky ohledně přípravy a nejbližšího programu nám odpovídal mladší z trenérské dvojice Libor Mrozowski

Jak letos probíhala příprava? Kolik bylo soustředění a kde má družstvo tzv. „domácí zázemí“? Jezdíte někam pravidelně, nebo se místa střídají?

Přípravu bych rozdělil na zimní a letní. Zimní se zpravidla odehrává v atletickém tunelu v Ostravě. Ta letní v Moravské Třebové, kde máme své zázemí a odehrávají se zde všechny naše soustředění. Výjimkou jsou jen tréninky požárních útoků, které se konají v areálu obce Kamenec u Poličky. Posledního soustředění se zúčastní už jen vybraných 10 závodnic. Zde se zaměřujeme především na požární útok a štafety.

22008251_1660199134021479_3129148392228380419_n

Jak probíhal výběr do širšího reprezentačního týmu a kdo v současné době tvoří tento „širší“ tým?

Snažíme se pracovat koncepčně, základ týmu je pohromadě již několik let. Podle výkonnosti v předešlém roce máme vytvořenou kostru týmu, ke které se k nám posunou holky z dorostenecké kategorie a v neposlední řadě děvčata, která se svými výkony projeví na závodech ČP ve stovkách. S těmi pak pracujeme hlavně na technice lezení na věži.

V současné době širší výběr tvoří Kamila Bartošková, Dana Butulová, Dominika Caltová, Jana Dipoldová, Klára Hulínská, Petra Chovancová, Šárka Jiroušová, Simona Krampotová, Veronika Krpcová, Lucie Macháňová, Markéta Marková, Martina Pekrová, Gabriela Szendreiová, Lenka Šestáková, Kateřina Škvorová, Lucie Tůmová, Marcela Vrtalová a Karolína Vyvialová.

41907758_2198805120160875_6350519853383680000_n

Jaký bude klíč pro konečný výběr týmu na MS? Jak velkou roli budou mít v konečné nominaci výsledky ze závodů v celé sezóně (např. v ČP) a nebo během MČR, případně nakolik vše může ještě změnit aktuální forma během posledních týdnů?

Konečný výběr je postavený hlavně na výsledcích jak z ČP stovek tak závodů na věžích. Jelikož je mezi MČR a odletem na MS strašně krátký čas, nebude již MČR tak směrodatné, abychom zasahovali do sestavy. Nechci to přivolat, ale to by bylo pouze v případě nějakého zranění. Základem jsou pro nás kolektivní disciplíny a ty je potřeba ladit co nejvíce.

To mi nahrává na otázku, jak se připravujete na požární útoky? Na mistrovství míří družstva složená vyloženě na to, urvat medaili z královské disciplíny a ostatní je zas až tak moc nezajímá.

Samotný útok na MS je velmi specifický. Není pořádně prostor se s daným nářadím sžít. Vždy je dodáno pořadatelem ráno před startem a mnohdy to dá hodně práce něž vše funguje, jak má. Je to taková improvizace, kdy se může stát spousta věcí. Naše země se sice tváří jako útoková velmoc, ale já to až tak zase nevidím. Na mezinárodní scéně se běhá s jiným strojem, se savicemi s DIN spojkami a tím pádem ztrácíme svoji výhodu. Jiné státy znají jen nářadí, které se používá na mezinárodních soutěžích a proto se dokáží rychleji adaptovat. My tohle všechno musíme dohánět pouze na soustředěních. Samozřejmě snaha s tím něco udělat tady rozhodně je, jen to není věc, která se dá změnit ze dne na den a já věřím, že se na výsluní útokové velmoci brzy vrátíme.

Co vaše holky ještě poslední měsíc před odjezdem na MS čeká?

Poslední závody proběhly v Kamenci a Širokém Dole, teď nás čeká ještě dvoudenní soustředění a pak už jen mistrovství republiky v Ústí nad Labem a na závěr v týdnu před odletem jednodenní útokový secvik.

Děkuji za odpovědi a ať se mistrovství světa děvčatům vydaří podle představ. Hodně štěstí.

Karel Švéda

Litovel půlbanner kopie

PODÍL