Druhé místo v týmovém hodnocení ankety Zlatá proudnice 2015 obsadila reprezentace žen v požárním sportu. Ty obsadily na MS v Perohradu druhé místo v celkovém hodnocení, doplněné zlatem ze štafety a stříbrem z požárního útoku. O fungování družstva jsme si povídali s jeho kapitánkou Markétou Markovou.

Hned ze začátku se tě zeptám, jak se ti líbí anketa Zlatá proudnice. A jaký máš na to názor?
Je to rozhodně zajímavý nápad dát takto fanouškům šanci rozhodnout o svých favoritech a zhodnotit celoroční výkony nejlepších závodníků z celé republiky.

A hlasovala jsi také?
Já osobně jsem nehlasovala, jelikož jsem v nominaci zaznamenala i své jméno.

Jak bys pár větami zhodnotila celou sezonu ženské reprezentace?
Přípravu na MS jsme zahájily celkem brzo, což bylo asi dobře, ovšem čím více se MS blížilo, tím více problémů se objevovalo. Jelikož většina děvčat spadá také do kategorie juniorek, bylo pro ně jistou přípravou („generálkou“) MS dorostu a juniorů v běloruském Grodnu, které se uskutečnilo v srpnu loňského roku. Získaly jsme tam nové a cenné zkušenosti, které jsme dále mohly uplatnit na MS v Petrohradu. Tým pak byl obměněn pouze o dvě děvčata. Do Ruska jsme tedy odjížděly téměř v nezměněné sestavě. V září tam již panovalo nepříjemné, chladné počasí, doprovázené deštěm, což některým z nás nedělalo moc dobře. Třeba věže nemáme tak naběhané jako muži a závod na kluzkém žebříku jsme nikdy nezažily. Myslím si, že jsme to ale zvládly až překvapivě dobře a 2. místo v takto silné konkurenci nás velice potěšilo. Sezóna to byla skutečně dlouhá a pro většinu z nás to byly poslední závody. Některé z nás si sáhly až na samé dno, ale ten výsledek za to stál.

Zkus čtenářům popsat, jak probíhá příprava na Mistroství světa? Myslím tím i tvojí individuální přípravu ale také týmovou přípravu.
Tak moje individuální příprava přes zimu se týká hlavně posilování těla, běhání delších tratí v přírodě a spíš si užívám jiných sportů, než těch hasičských. K tomu samozřejmě patří správná regenerace, občas navštívím bazén. Každá z nás trénuje stovky a výstup na věž spíše individuálně, na soustředěních se zaměřujeme zejména na věž, protože v ní má většina z nás nějaké rezervy. Oproti děvčatům z Ruska jsme v této disciplíně stále dost pozadu. Týmová příprava závisí hlavně na kolektivních disciplínách.

Jak probíhají soustřední s reprezentací?
Většinou bývají o víkendech, jelikož většina z nás je studujících. Přes zimu se zaměřujeme na fyzickou kondici (posilování, starty, kolektivní hry, apod.), na jaře se zaměřujeme hlavně na kolektivní disciplíny, abychom se seběhaly ve štafetě, vypilovaly útok.

Většinou se těšíš na soustředění?

Za sebe mohu říci, že rozhodně. V okolí mého bydliště totiž nemám ideální podmínky pro trénování, nebo nějaké parťáky k sobě. Tudíž jsem za soustředění v Ostravě, kde mají perfektní podmínky pro trénování, vděčná a ráda se tam vracím. Je to také důležité pro stmelení týmu, a to nejen na dráze, ale také v osobním životě. Získala jsem díky tomuto sportu spoustu skvělých kamarádů, se kterými dobře vycházím.

V jaké fázi přípravy jste nyní s holkama?
Tak to povím naprosto přesně (smích). Jelikož jsme od MS absolvovaly soustředění pouze jedno, které se konalo v prosinci na Moldavě a bylo zaměřováno především na fyzickou vytrvalost. Poté došlo k radikálním změnám v reprezentaci a zatím jsme neměli žádné další soustředění. Některá děvčata z toho již začínají být poměrně nervózní. Prozatím je příprava u každého individuální, ale podle posledních zpráv je už všechno vyřešeno, takže se těšíme. Více se zřejmě dozvíme až na prvním soustředění.

Zůstaneš na postu kapitánky?
To opravdu netuším. Nevím, jaké záměry budou noví trenéři mít.

Chystají se nějaké další závody reprezentací jako mají třeba dorostenky a dorostenci, Visegradský pohár?
Tak to zatím nemám ani páru, jestli se něco podobného chystá, zatím jsem o ničem podobném neslyšela. Ale jak už jsem jednou psala – víc se zřejmě dozvíme na prvním soustředění v Ostravě.

Děkuji za rozhovor.

Adam Mráček

PODÍL