Domácí Aktuality Dlouhodobý test – Mikrofony DEXON MBC 830

Dlouhodobý test – Mikrofony DEXON MBC 830

6490
0

Určitě jste si všimli, že v loňské sezóně jsme se snažili co nejvíce přinášet aktuální vstupy přímo z okolí dráhy a věříme, že rozhovory se závodníky byly pro vás zajímavé a dokázaly vás ještě více vtáhnout do atmosféry největších hasičských závodů. Podařilo se nám to hlavně díky tomu, že naše štáby byly vybaveny bezdrátovými mikrofony DEXON MBC 830. A když už jsme u toho, pojďme si tento výrobek trošku představit.

V praktickém transportním kovovém kufříku na nás čekal ruční mikrofon, přijímač v elegantním hliníkovém designu s napájením, dvěma anténami, sadou propojovacích šňůr a dvojicí tužkových baterek.

Zapojit celou sestavu je hračka i pro nezkušeného uživatele, protože to snad ani jinak zapojit nejde. I já jako technik amatér jsem to zvládnul napoprvé jako Pája. Po zapnutí přijímače okamžitě na displeji naskočí naladěná frekvence diverzitního UHF signálu, která je rovnou z výroby sladěná s mikrofonem, takže odpadává studování manuálu, nebo mačkání tlačítek metodou pokus-omyl. Během všech letošních přenosů jsme museli pouze jednou změnit vysílací kanál a během několika vteřin bylo opět vše v pořádku.

Na mikrofonu jsem hned na začátku ocenil, že hned po vložení baterek naskočil na malém displeji ukazatel stavu baterií. (Kluci od DEXONU tam dali úplně nabité) Dále je tam vidět číslo zvoleného kanálu a indikátor ON/OFF. Mikrofon padne do ruky, je dobře vyvážený, avšak poněkud těžší.

Máme zapojeno, nazvučeno a jdeme vysílat. Protože už jsem vyzkoušel spoustu „bezdráťáků“, honilo se mi v hlavě několik otázek: Jak daleko dosáhne signál z mikrofonu? Budou mi tam skákat nějaké šumy a brumy, na které jsem doslova alergický? Kolik budu muset nosit po kapsách baterek? A co zpoždění?

Výrobce udává dosah mikrofonu 100m ve volném prostoru bez překážek. Hned při prvním vysílání jsem se s mikrofonem odvážil přes celou šířku fotbalového hřiště a byl jsem mile překvapen – žádné výpadky signálu, brumy a dokonce ani zpoždění (což bývá noční můra komentátorů, slyšet svoje slova o dvě vteřiny později, když už dávno jste myšlenkami a slovy úplně jinde). Zvuk byl čistý a reálný, citlivost mikrofonů bezvadná. Všechno to má zřejmě na svědomí kvalitní kompresor se dvěma šumovými bránami a digitální klíčování přenosu signálu, které zabraňuje rušení jinými frekvenčními pásmy.

Vzhledem k délce našich přenosů jsem byl také zvědavý na výdrž tužkových baterek. Během prvních tří přenosů, kdy jsme mikrofon používali pouze na rozhovory se závodníky, jsme stále používali originální sadu dodanou výrobcem. Poté jsme mikrofony dali i hlavním komentátorům a originální baterky nahradili klasickými nabíjecími 2500 mAh, které bez výměny vydržely celý přenos od 9 hodin ráno až do 17 odpoledne, takže minimální doba provozu 8 hodin udávaná výrobcem je ověřená.

Myslíme si, že v mikrofonech DEXON MBC 830 jsme našli velice kvalitní nástroje za vcelku slušnou cenu. V sadě MBC 930 se dá také pořídit s náhlavní sadou a klopovým mikrofonem.Více informací se dá najít na stránkách

http://www.dexon.cz/katalog/profesionalni-technika/bezdratove-mikrofony/mbc-830-bezdratovy-mikrofon-diverzitni-rucni.htmlmikrofon

mikrofon 3

mikrofon 1

mikrofon 2

PODÍL