Je tu závěr našeho seriálu rozhovorů a na Vaše přání jsme na závěr oslovili jednu z největších hvězd požárního sportu Jekaterinu CHENDAKOVU z Ruské federace. Několikanásobná mistryně světa a světová rekordmanka má svoje osobní maxima na hodnotách 6,99 na věži a 15,65 na stovce.

Ahoj Káťo, řekni našim čtenářům nejdříve něco málo o sobě

Tak asi ty základní údaje. Je mi dvaadvacet let a narodila jsem se v Ruském městě Něftějugansk. Momentálně žiju a pracuju v Surgutu. Je to hodně daleko. Od Moskvy ještě skoro tři tisíce kilometrů na východ.

Jak jsi začala s požárním sportem?

Poměrně nedávno. Od jedenácti let jsem dělala atletiku a na tréninky jsme chodili do haly pro požární sport. A když se u nás začínalo s požárním sportem pro děvčata, tak jsem neodolala a tento pro mě nový sport jsem vyzkoušela. Ukázalo se, že mě to dost baví a že v tomto sportu můžu dosáhnout zajímavých výsledků. Proto byla volba jasná a já se rozhodla čas a energii investovat do něj. To bylo asi před třemi lety.

Teď je zima a u vás to platí dvojnásob. Jak se teď připravuješ?

Momentálně chodím do haly, kde se zaměřujeme na rychlost a na odstranění nějakých drobných chybiček jak na stovce, tak na věži. Trénuju dvakrát denně zhruba po dvou až dvou a půl hodinách.

Čekají tě teď v zimě nějaké důležité závody?

Takovým prvním letošním testem bude na začátku února oblastní závod a potom zhruba za měsíc na to zimní mistrovství Ruska ve dvojboji. To je závod, na který teď všichni ladíme formu.

Co si myslíš o požárním sportu a jeho rozvoji?

Požární sport je odlišný od jiných sportů. Není to jen o tom být rychlý, ale je to také o tom být naprosto koncentrovaný. Výsledek záleží na každé části trati, na každé překážce, která se ti postaví do cesty, na každém patře věže. Nezáleží to jen na zvládnutí jednoho nebo druhého ale důležitá je taky víra sama v sebe a svoje schopnosti.

Je moc dobře, že se tento sport rozvíjí v mnoha zemích. A například v Česku je konkurence výborná. Přála bych si, aby se řady sportovců rozrůstaly a požární sport se dostal na další vyšší level.

A jaký je tvůj vzkaz pro fanoušky a pro ty, kterým jsi vzorem?

Přeji všem aby rok 2017 byl rokem, kdy dosáhnou svých cílů a posunou svoje hranice ještě výš, aby neměli důvod sami sebe litovat a naopak se radovali z lepších výsledků. A hlavně aby rok 2017 byl bez zranění a nemocí.

Děkuji za rozhovor a těším se na setkání někde na závodech.

Karel Švéda

PODÍL