Jak jsme v minulém článku naznačili, v následujících několika dnech se budeme věnovat nejlepším českým výkonům dorostenců, které nikdo oficiálně neeviduje. Řekli jsme si, že je to škoda a proto přinášíme přehledné tabulky, tak jak je historie zaznamenala. Jako poslední v tabulce je vždy pro srovnání hodnota světového rekordu.

Nejmladší dorostenecké kategorie jsou určeny pro závodníky, kteří v daném kalendářním roce dosáhnou 14 let a mladším. Ukáže, jak je těžký přechod ze zažitých šedesátek na stometrovou dráhu a taky jak se kdo dokáže poprat s novou disciplínou – výstupem na věž, pro jejíž trénink všeobecně u nás nejsou úplně ideální podmínky. Přesto i zde se dokáží naši závodníci a závodnice prosadit ve světovém měřítku.

Ale dost už teoretizování a jdeme na to. A že jsme gentlemani, dáme přednost slečnám

Mladší dorostenky – První zaznamenáníhodný výkon na stovce se v naší tabulce objevil zásluhou Patrície Sýkorové z Těškovic, která začala psát historii v Horní Lidči při závodě Českého poháru v roce 2012. Během následujících šesti let se hranice posunula několikrát a dnes zásluhou Apoleny Kasalové je nejlepší český výkon lepší než je hodnota světového rekordu, protože ty se jak známo uznávají pouze v případě zaběhnutí výkonu během Mistrovství světa.

Na věže se dívky dostaly oficiálně až v roce 2014 během MS dorostu ve Svitavách, což byl jejich jediný oficiální závod. Během následujících let se tabulky šestkrát přepisovaly až na současných 7,96 Apoleny Kasalové. Tmavovláska z SDH Dobrá je také závodnicí, která nejčastěji mění hodnoty nejlepších výkonů. V součtu stovky a věže se jí to podařilo celkem osmkrát

Mladší dorostenci – Chlapci vzhledem k tomu, že jejich mistrovství světa začaly o několik ročníků dříve měli proti slečnám mírný náskok. Jako první nastavil laťku během MS dorostu, konaném v Sankt Petersburgu v roce 2011 Honza Gášek z Karolinky. Na věži jeho rekord vydržel až do roku 2015, kdy ho na MS dorostu v Grodně překonal Lukáš Gerža z SDH Oznice, jenž se zde stal mistrem světa. Také pro Honzu Gáška první stovkový zápis 17,24 znamenal zisk titulu světového šampiona. A i tento výkon vydržel až do roku 2015 na čele našich tabulek a nebyl to nikdo jiný než opět Lukáš Gerža, který tuto hranici prolomil. Aktuálním držitelem nejlepšího času ale je Lukáš Bubeníček z SDH Skuteč.

Litovel

PODÍL