V prvním ročníku ankety Zlatá proudnice stanula na nejvyšším stupínku dorostenecká reprezentace, která přivezla z mistrovství světa v Grodně titul světových šampionů. Mimo to ale také dorostenci vyhráli v požárním útoku a ve štafetě a to vše navíc v nových světových rekordech. Individuální medaile přidali zlato Lukáš Gerža na věži a zlato s bronzem Lukáš Kroupa a Dan Klvaňa na stovce. Slovo tentokrát patří kapitánovi týmu Danu Klvaňovi.

Dane, hned na začátku rozhovoru se tě zeptám, jak se ti líbí anketa Zlatá proudnice. A jaký máš na to názor?
Abych se přiznal, tak o anketě Zlatá proudnice jsem doposud nevěděl. Jinak se mi určitě tato anketa líbí, protože se lidé mohou dozvědět, jakých výkonu dosáhli nominovaní sportovci.

Jak bys pár větami zhodnotil celou sezonu reprezentace dorostenců?
Uplynulou sezonu dorostenecké reprezentace bych hodnotil velice dobře. Kluci po celou sezonu podávali kvalitní výsledky. Jak na závodech Českého poháru, tak i na všech kontrolních závodech reprezentace a vyvrcholením určitě bylo mistrovství světa v Běloruském Grodnu, kde jsme dokázali zaběhnout dva světové rekordy. Ten první byl ve štafetě a druhý v požárním útoku. Dále bych vyzdvihl výkon Lukáše Gerži, který se stal historicky prvním mistrem světa ve výstupu na cvičnou věž z České republiky. Ale hlavně jsme v Grodnu vybojovali tu nejcennější příčku, když jsme v celkovém součtu zvítězil a stali jsme se jako družstvo mistry světa pro rok 2015.

Jeli jste s ambicemi vyhrát mistrovství světa?

Tak ambice jsme určitě nějaké měli. Ale takové, že vyhrajeme mistrovství světa, to asi ne. Věděli jsme že silní budou Rusové a Bělorusové, které můžeme potrápit snad jen v kolektivních disciplínách. Ty nám vždycky hodně vycházely a v Grodnu se to jen potvrdilo.

Zkus čtenářům popsat, jak probíhá příprava na mistroství světa?
Příprava probíhá tak, že v říjnu se uskuteční výběr do reprezentace a s tohoto výběru postoupí v každé kategorii (mladší, střední, starší) určitý počet kluků. Poté, když jsou kluci vybraní, tak objíždí po celý rok soustředění a před mistrovstvím světa se každá kategorie postubně zužuje, až zůstane čtveřice, která odcestuje na MS. Přes zimu se hlavně soustředíme na atletiku, různé odrazy, starty, sprinty…je toho strašně moc. Dále je to posilování a různé zpevňovací, ale i koordinační cviky. Když nám to počasí umožní, tak se snažíme ještě co nejvíce trénovat věž. Někdy ze začátku jara se chodí už na překážky a pomalu se začínají trénovat kolektivní disciplíny.

Těšíš se na soustřední s reprezentací?

Ano. Na soustředění nám trenéři říkají na co bychom se měli nejvíce zaměřit a co bychom v to daném období měli dělat. Ukážou nám různé cviky a poradí nám s technikou na věži. Poté už je jen na nás, jestli to doma plníme nebo ne. Dále jsou to taky o kamarádech, se kterými nejste tak často ve styku. A hlavně zažíváme spolu hodně srandy.

V jaké jste fázi přípravy?
Momentálně se nacházíme v zimní přípravě, to znamená tělocvična, atletický tunel, byli jsme i na horách. V nadcházejících měsících bychom pomalu měli přejít do té jarní části a to znamená ven a na věž.

Jaká kategorie ve výběru je podle tebe nejsilnější co se tyká výkonnosti?

Všechny kategorie jsou silné, ale asi mezi ty vyrovnanější a silnější kategorie patří nejstarší a prostřední

Zůstaneš na postu kapitána?

Pro letošní rok jsem byl opět zvolen, takže zůstanu. A mým zástupcem je Lukáš Gerža

Můžeme čekat nějaké zásadní změny v reprezentaci?

Každoročně se mění hlavně mladší kategorie. Jinak asi žádné velké změny nenastaly, kromě toho, že Honza Gášek a Lukáš Kroupa už patří věkem mezi juniory.

Bude dále pokračovat Visegradský pohár?
Podle informací které doposud máme, tak by Visegrádský pohár měl probíhat. Závody by se měly uskutečnit jako minulý rok v Ostravě, v Polsku a na Slovensku.

Děkujeme za rozhovor. A ať se příští rok daří reprezentaci tak i tobě.
Adam Mráček

PODÍL