V kategorii družstev obsadili bronzovou příčku junioři ČR, kteří dovezli z běloruského Grodna stříbrné medaile v celkovém hodnocení a několik dalších medailí za jednotlivé disciplíny. Slovo dostal kapitán tohoto výběru – David Dopirák.

Davide, jak se ti líbí anketa Zlatá proudnice. A jaký máš na to názor?
Anketa je jistě zajímavý nápad. Myslím si, že je to výborný způsob k připomenutí těch nejlepších výkonů uplynulé sezóny a zároveň se ukáže, který úspěch na hasičskou veřejnost zapůsobil nejvíce.

A hlasoval jsi také?
Samozřejmě mě tato anketa neminula a hlasoval jsem.

Jak bys pár větami zhodnotil celou sezonu reprezentace juniorů?
Pro juniory byla sezóna zpočátku především zápolením se zdravotními komplikacemi klíčových závodníků. Před naším týmem stál nelehký úkol obhajoby mistrovského titulu ze Svitav a odjížděli jsme do Běloruska, kde se konalo mistrovství světa, silní a motivovaní. Tým fungoval naprosto špičkově, avšak na obhajobu celkového zlata to bohužel nestačilo. Jediní, kteří české kose unikli, byli domácí Bělorusové a my jsme tedy odjeli domů s celkovým stříbrem, doplněným o štafetové zlato a bronz z útoků. Každá placka na mezinárodní scéně je cenná. Já bych tedy hodnotil sezónu juniorů jako úspěšnou. O úspěchu juniorského výběru vypovídá i fakt, že čtyři z nich jeli posléze reprezentovat i na MS mužů do Petrohradu.

Zkus čtenářům popsat, jak probíhá příprava na Mistrovství světa? Myslím tím i tvojí individuální přípravu ale také týmovou přípravu.
Společná příprava reprezentantů probíhá formou několikadenních soustředění, která se konají jednou za měsíc. Na těchto soustředěních se schází celý tým, stmeluje se parta, piluje se technika pod zkušeným trenérským okem a později, až to počasí dovolí, se společně trénují týmové disciplíny. Jinak příprava na MS hodně souvisí s individuální přípravou, protože výsledky se netvoří ani tak moc na soustředěních, ale u každého jednotlivce doma. Jinak bych tu přípravu popsal asi jako hodiny a hodiny strávené na stadionu, v posilovně a na věži.

Máš rád soustředění s reprezentací?

Soustředění s reprezentací mi vyhovuje. Trénovat s těmi nejlepšími a pod drobnohledem trenérů reprezentace je výborným způsobem, jak se neustále zlepšovat.

Ty příští rok už nenastoupíš jako kapitán juniorů. Můžeme čekat nějaké zásadní změny v repre?
Nijak zásadní změny neproběhnou. Je to věkově omezená kategorie, takže k nějaké obměně dochází prakticky každý rok. Jen staré kusy nahradí mladé pušky.

Kdo si myslíš, že po tobě převezme post kapitána?

Kapitánskou pásku jsem již předal na závěrečném soustředění na Moldavě. Novým kapitánem je Michal Bulín.

Chystají se nějaké závody reprezentací juniorů? Jako mají třeba dorostenky a dorostenci, Visegradský pohár?

O žádném takovém závodě nevím.

Máš informace, jak se připravuje reprezentace po tvém odchodu?
Samozřejmě se zajímám o to, jak pokračují kluci z juniorské reprezentace, a mám v úmyslu je na soustředění i navštívit. Připravuje se standardně tak, jak jsem popsal výše a již teď můžu s jistotou tvrdit, že v sobě ukrývá nová velká jména požárního sportu.

A ty příští rok nastoupíš opět za A – tým?
Udělám pro to všechno. Startovat na mistrovství světa za muže je pro mě obrovská motivace.

Tak držíme palce, ať se ti to povede a na viděnou na závodních dráhách.
Adam Mráček

PODÍL