Články

Domácí Články

Křest kalendáře MISS Hasička a Hasič roku 2018

0

Dne 16.1.2017 v Pražském THEATRO Music Clubu proběhl křest jedinečného kalendáře Hasička & Hasič MELANGE 2018, který již sedmým rokem fotí vítězky soutěže Miss Hasička ČeskoSlovensko a vítězové Hasiče roku před objektivem špičkového fotografa Jana Tůmy. Kalendář nafotili hasičské fotomodelky a modelové, Nikola Kumpanová, Miss Hasička ČeskoSlovensko 2017, 1. vicemiss Lucie Léblová, Poctivá Miss Hasička Sympatie 2017 Veronika Macháčková, finalistka Andrea Včelková, vítěz Hasiče roku 2017 Pavel Andráško a FERNET STOCK Hasič 2017 Michal Pup.

Kmotry kalendáře byli paní Ing. Vladimíra Ondráková, předsedkyně představenstva a obchodní ředitelka Hasičské Vzájemné Pojišťovny, pan Ing. Jan Havlis, generální ředitel STOCK Plzeň-Božkov, modelka a MISS ČR 2002 Kateřina Průšová a zpěvák Václav Noid Bárta. Celým večerem potom přítomné vtipně provedl moderátor Libor Bouček.

Celé album najdete na našem Rajčeti FIRETVCZ

Nejlepší výkony staršího dorostu

0

Čeká nás poslední díl našeho seriálu, věnovanému nejlepším výkonům českých dorostenců a dorostenek. Přechod do nejstarší dorostenecké kategorie 17-18 let znamená hlavně nápor na psychiku. V našich končinách je v rámci Českého poháru tato kategorie sloučená s dospělými a jen nejlepší se dokáží plně přizpůsobit startovnímu poli našlapanému ostřílenými závodníky. U dorostenců je to navíc spojeno s přechodem na vyšší překážky a na věži přidání patra znamená další zvýšení obtížnosti.

Starší dorostenky – V této kategorii evidujeme nejméně změn. V roce 2014 nasadila laťku během MS ve Svitavách Kamila Bartošková a její čas posunula jediná závodnice a to byla během závodu ČP v Ostravě Kateřina Škvorová, která byla naším největším želízkem v ohni pro blížící se MS v Ostravě. Na něm ale bohužel kvůli zranění nakonec nestartovala. Hodnota tohoto výkonu je 7,74 s. Také na stovce moc změn nebylo. Základní čas určila na své „domácí dráze“ během ČP 2013 v Horní Lidči Petra Chovancová. Rok na to se o nejlepší čas přetahovaly Adriana Janíčková s Anežkou Masnou. Pod rekordním zápisem je nakonec podepsaná Adriana, jeho hodnota je 17,24 a platí od MS dorostu ve Svitavách. Paradoxně zde finálový běh vyhrála její největší soupeřka Anežka a na Adrianu zbyla stříbrná medaile.

Starší dorostenci – Věž v podání starších dorostenců se už nejvíce podobá hlavní kategorii mužů. Zápich, zásed, výhoz o patro výš a zález, to už je nejen o rychlosti, ale i o síle a koordinaci mnoha pohybů. Základní čas nasadil během MS dorostu 2011 František Kunovský a měl hodnotu 13,81. Prakticky každým rokem se tlačí níž a níž a aktuální hodnota 10,70 v podání Daniela Klvani byla v Ostravě oceněna šerpou dorosteneckého mistra světa. Česko se pomalu stává stovkařskou velmocí. Vždyť jen kdo si vzpomene na všechny naše medailisty z mistrovství světa v této kategorii. Načal to stříbrem v Petrohradě 2011 Franta Kunovský, na něj navázal ve Valmieře 2012 zlatem Martin Lidmila. V roce 2013 přišel na řadu Podolsk a další zlato tentokrát pro Tomáše Vlčka. O rok později ve Svitavách bronz pro Dana Klvaňu a v roce 2015 v památném fotofiniši zlato Lukáše Kroupy z Grodna. Jen na domácí půdě to nevyšlo a na Marka Peterka zbylo ve finále „pouhé“ čtvrté místo. Poslední zápis v naší tabulce patří Danielu Klvaňovi za závod ČP v Ostravě a jeho skvělých 15,50 s.

Litovel

Nejlepší výkony středních dorostenců

0

V pátek jsme odstartovali miniseriál článků, které se věnují nejlepším dorosteneckým výkonům. Dnes je na řadě střední kategorie. Říká se, že tato kategorie je zlomová. Ve věku 15-16 let dochází k mnoha změnám. Ať už je to přechodem ze základních na střední školy, nebo faktickým koncem žákovského věku, nyní se ukáže, kdo má na to pokračovat na vrcholné úrovni dál a na koho se postupně zapomene. Zatímco dorostenky pokračují po sportovní stránce nerušeně dál, dorostenci se musí vyrovnat se zápichem žebříku pod věží.

Střední dorostenky – V roce 2012 zahájila v Ostravě zápisy do tabulek Anežka Masná a asi nikdo nečekal, že její výkon zůstane nezměněn až do roku 2015 zásluhou Lucie Tůmové. Od té doby tento výkon ještě třikrát vylepšila Nikola Polová a první závodnice, která stlačila čas pod 17 vteřin byla Úněšovská Kateřina Vébrová. Její výkon 16,85s přišel na svět při Mistrovství ČR dorostu v Českých Budějovicích v roce 2016. Také na věži nejčastěji přepisovala historii Nikola Polová. Podařilo se jí to celkem čtyřikrát. O jednu setinu sekundy však na pomyslný vrchol vystoupala Kamila Krejčí výkonem 7,88s. Tento výsledek znamenal pro závodnici z Morkovic postup do finále MS dorostu 2016 v Ostravě a posléze bronzovou medaili.

Střední dorostenci – Nejméně zápisů do historie má věž v podání středních dorostenců. Základní čas 8,66s stanovil Martin Lidmila při oficiální premiéře této disciplíny v podání našich chlapců na MS v Sankt Petěrsburgu v roce 2011 a jediným, kdo jej překonal byl Jan Gášek. Jeho čas 7,44 z roku 2013 platí dodnes. Díky tomuto výkonu má doma na památku stříbrnou medaili z MSD v Podolsku. Jinak je tomu při stovkách. Tam se časová hranice pozvolna posouvá níž a níž a z původních 16,60 Martina Lidmily z roku 2011 se čas dostal k hodnotě 16,02. To byl výkon Daniela Klvani během MSD ve Svitavách v roce 2014. Na něj navázal Lukáš Míka, který v roce 2017 postupně třikrát úspěšně atakoval hranici pod 16 sekund a současná hodnota jeho nejlepšího výkonu je 15,82. To se podařilo během ČP v Pardubicích.

Litovel

Nejlepší výkony mladších dorostenců

0

Jak jsme v minulém článku naznačili, v následujících několika dnech se budeme věnovat nejlepším českým výkonům dorostenců, které nikdo oficiálně neeviduje. Řekli jsme si, že je to škoda a proto přinášíme přehledné tabulky, tak jak je historie zaznamenala. Jako poslední v tabulce je vždy pro srovnání hodnota světového rekordu.

Nejmladší dorostenecké kategorie jsou určeny pro závodníky, kteří v daném kalendářním roce dosáhnou 14 let a mladším. Ukáže, jak je těžký přechod ze zažitých šedesátek na stometrovou dráhu a taky jak se kdo dokáže poprat s novou disciplínou – výstupem na věž, pro jejíž trénink všeobecně u nás nejsou úplně ideální podmínky. Přesto i zde se dokáží naši závodníci a závodnice prosadit ve světovém měřítku.

Ale dost už teoretizování a jdeme na to. A že jsme gentlemani, dáme přednost slečnám

Mladší dorostenky – První zaznamenáníhodný výkon na stovce se v naší tabulce objevil zásluhou Patrície Sýkorové z Těškovic, která začala psát historii v Horní Lidči při závodě Českého poháru v roce 2012. Během následujících šesti let se hranice posunula několikrát a dnes zásluhou Apoleny Kasalové je nejlepší český výkon lepší než je hodnota světového rekordu, protože ty se jak známo uznávají pouze v případě zaběhnutí výkonu během Mistrovství světa.

Na věže se dívky dostaly oficiálně až v roce 2014 během MS dorostu ve Svitavách, což byl jejich jediný oficiální závod. Během následujících let se tabulky šestkrát přepisovaly až na současných 7,96 Apoleny Kasalové. Tmavovláska z SDH Dobrá je také závodnicí, která nejčastěji mění hodnoty nejlepších výkonů. V součtu stovky a věže se jí to podařilo celkem osmkrát

Mladší dorostenci – Chlapci vzhledem k tomu, že jejich mistrovství světa začaly o několik ročníků dříve měli proti slečnám mírný náskok. Jako první nastavil laťku během MS dorostu, konaném v Sankt Petersburgu v roce 2011 Honza Gášek z Karolinky. Na věži jeho rekord vydržel až do roku 2015, kdy ho na MS dorostu v Grodně překonal Lukáš Gerža z SDH Oznice, jenž se zde stal mistrem světa. Také pro Honzu Gáška první stovkový zápis 17,24 znamenal zisk titulu světového šampiona. A i tento výkon vydržel až do roku 2015 na čele našich tabulek a nebyl to nikdo jiný než opět Lukáš Gerža, který tuto hranici prolomil. Aktuálním držitelem nejlepšího času ale je Lukáš Bubeníček z SDH Skuteč.

Litovel

Štěpánský železný hasič – Jarcová 2017

0

Vánoční svátky jsou svátky klidu. To ale neplatí pro hasiče, kteří nevydrží ležet doma u televize a musí si otestovat svoji fyzičku i na svatého Štěpána. Jak to probíhalo v Jarcové se můžete podívat v našem videu.

Během dne vznikla i malá fotogalerie a tu najdete opět na našem Rajčeti FIRETVCZ

top

Rescue days

0

Společnost Weber Rescue Systems organizuje pro svoje partnery zajímavou akci pod názvem RESCUE DAYS. Tento program má dlouholetou tradici a každoročně se těší velkému zájmu účastníků ze všech kontinentů. Kapacita kurzu v Německu už dlouho nestačí pokrýt zájem účastníků a proto vznikají lokální verze pro frekventanty z přilehlých zemí. Letos toto setkání hasičů proběhlo v Polském městě Kamieniec Ząbkowicki a díky společnosti LUING PYREX Group se jej zúčastnili kromě polských, slovenských, litevských a lotyšských hasičů taky i jejich čeští kolegové.

Společnost LUING PYREX GROUP zajistila účast našich hasičů bezplatně a jim se dostalo kromě teoretické části také hlavně praktického nácviku vyprošťování podle šesti různých scénářů pod dohledem zkušených instruktorů společnosti Weber rescue. Takto rozsáhlý výcvikový program zřejmě v našich končinách nemá obdoby.

„Všechny stanoviště jsou vybaveny špičkovou technikou Weber hydraulic a instruktoři hodně nechávají iniciativu na jednotlivých frekventantech kurzu, na jejich zkušenostech, ale do jisté míry i schopnosti improvizace. Sami jsou jim nápomocni technickými znalostmi a hlavně hlídají, aby veškeré zvolené postupy byly bezpečné,“ říká jednatel společnosti LUING PYREX Group Ing.Luděk Jaterka

„Letos si účastníci mohli vyzkoušet i práci s akumulátorovým elektronářadím, které si velmi pochvalovali“, pokračuje Luděk Jaterka. „Ukázalo se, že elektronástroje jsou nejméně stějně výkonné, jako klasické hydraulické, ale v některých případech se s nimi pracuje i rychleji než s klasickým nářadím.“

Luing

NAŠE SOCIÁLNÍ SÍTĚ

20,114FanoušciLike
5,987FollowersOdebírat
84FollowersOdebírat
6,815OdběrateléOdebírat

INSTAGRAM FIRETV