Měsíc a pár dní zbývá do mistrovství světa v Ruském Saratově. To bude pro všechny samozřejmým vrcholem sezóny. Družstvo mužů bude letos obhajovat titul mistrů světa v celkovém hodnocení, proto jsme oslovili trenéra reprezentačního týmu Jiřího Kotába, abychom zjistili, jak na tom jsou momentálně jeho svěřenci.

Jak letos probíhala příprava? Kolik bylo soustředění a kde má družstvo tzv. „domácí zázemí“? Jezdíte někam pravidelně, nebo se místa střídají?

Zimní příprava probíhala stejně jako v jiných letech hlavně individuálně. Na mezinárodní úrovni v kategorii mužů je třeba trénovat soustavně celou zimu a jaro, což prakticky znamená 4 – 6 tréninkových jednotek v týdnu. Důležitá je pravidelná regenerace, kvalitní strava, péče fyzioterapeuta atd.

Společná soustředění, kterých bylo letos pět, slouží hlavně k tomu, abychom si prověřili, kdo jak trénuje a zapracovali na detailech popř. chybách v technice jednotlivých disciplín. Místa soustředění se střídají, letos jsme byli v Příbrami, Písku a Hradci Králové.

Jak probíhal výběr do širšího reprezentačního týmu a kdo v současné době tvoří tento „širší“ tým? Můžete jmenovitě?

Výběr, nebo spíše doplnění, probíhá každý rok po sezóně a na další rok vychází nová sestava v pokynu GŘ po dohodě s SH ČMS. V poslední době se v reprezentaci mužů objevila nová jména: Jakub Kasal, Vojtěch Klenka a Jiří Škodný.

Současná reprezentace mužů pracuje s širším kádrem 16 ti lidí. Jsou to Pavel Krpec, Jan Vyvial, Daniel Klvaňa, David Dopirák, Milan Netrval, Jan Zhříval, Martin Lidmila, Václav Divoš, Jiří Škodný, Jakub Pěkný, Vladislav Filip, Tomáš Daněk, Jakub Kasal, Lukáš Kroupa, Dominik Soukup a Vojtěch Klenka. Během roku se snažíme přizvat ke spolupráci i nové nebo staronové borce, kteří se ukazují v dobré formě a zdraví. Letos například Kligl, Šuba, Bezruč nebo Ryl….
   
Z tohoto výběru jsme pro letošní rok bohužel přišli kvůli zdravotním potížím o Jakuby Pěkného a Kasala.

Jak moc třeba bude chybět Kuba Pěkný..přece jen je to dvojnásobný mistr světa na stovce a závodník pravidelně zapisující třináctkový čas na věži?

Strašně hrozně moc!!!!
Zatím ho nikdo nedokáže zastoupit a při způsobu přípravy, kdy se musíme spoléhat z 80% na samostatnost a entuziazmus jednotlivých reprezentantů kdoví, jestli někdo jako Kuba ještě někdy bude. Zatím k tomu má našlápnuto Dan Klvaňa a za ním možná Martin Lidmila a Pavel Krpec. Ostatní mladí k tomu mají ještě před sebou dlouhou cestu.

22406488_1678054948902564_3524767695554009172_n

Jaký bude klíč pro konečný výběr týmu na MS? Jak velkou roli budou mít v konečné nominaci výsledky ze závodů v celé sezóně (např. v ČP) a nebo během MČR, případně nakolik vše může ještě změnit aktuální forma během posledních týdnů?

Klíč k určení sestavy máme v rukou my trenéři a samozřejmě, že na nominaci mají vliv výsledky závodů v sezóně. My však s Radimem Juřenou musíme pracovat s mnoha jinými veličinami, jako jsou například použitelnost v kolektivních disciplínách, spolehlivost a schopnost zazávodit na vrcholném podniku, schopnost připravit svou vrcholnou formu na nejdůležitější závod v sezóně a v neposlední řadě je tu kritérium kolektivního přístupu a osobnostních kvalit a schopnost obětovat reprezentaci svůj soukromý život.

Na aktuální formu rádi přihlédneme, ale letos je MS v Rusku, takže jsou tu ve hře vízové povinnosti, které je třeba splnit dopředu…tím 
pádem bude velmi těžké, ne-li nemožné, někoho nového donominovat až po MČR.

Česko se prezentuje jako útoková velmoc, ale v posledních letech to není úplně disciplína o kterou by se mohla reprezentace opřít. Světové medaile získávají družstva, která v celkovém pořadí významnou roli nehrají, jako třeba Kazachstán, Německo, Slovensko, nebo i třeba Mongolsko. Co s tím?

My se samozřejmě tréninku útoku věnujeme právě na letních soustředěních…letos jsme provedli nějaké změny na platě a doufáme, že dosáhneme v útoku na stupně vítězů. Ke kvalitnímu celoročnímu tréninku útoku by se toho muselo hodně změnit hlavně v podmínkách pro celoroční přípravu, v technickém zázemí reprezentace a v neposlední řadě i v přístupu k požárnímu sportu ze strany některých služebních funkcionářů.

Co vaše svěřence ještě poslední měsíc před odjezdem na MS čeká?

Před odjezdem do Ruska nás ještě čeká soustředění v Hradci Králové 
7.-11.srpna , dále Memoriál Rumporta a Málka v Hradci Králové a samozřejmě Mistrovství republiky v PS v Ústí nad Labem.

Po něm se sejdeme ještě těsně před odletem v Dnebohu na trénink PÚ (7.9.) a pak už letíme. Já si přeji, ať jsou všichni ve formě, ať se nikomu na posledních závodech nic zlého nestane a můžeme vyrazit do té velké země za obhajobou titulu mistrů světa.

My vám budeme všichni fandit a na dálku držet palce. Tak hodně štěstí.

Karel Švéda

banner_citron_1920x272px_0518

PODÍL